Szkolna Akademia Kultury

Dobre maniery to po prostu wybrana droga życia. Chcąc osiągnąć sukces w życiu osobistym lub zawodowym lepiej nie lekceważyć zasad, norm, obyczajów bo szybko okaże się, że nie pasujemy do „ towarzystwa” lub „ zespołu”. Jeśli mamy uwewnętrznione zasady właściwego zachowania , potrafimy elastycznie stosować je w różnych sytuacjach, w których się znajdziemy. Savoir Vivre nie jest wówczas zbiorem sztywnych reguł, ale sztuką wyrażania swojej osobowości . Luksus bycia sobą jest wtedy, gdy ze swobodą, naturalnie i bez stresu potrafimy znaleźć się wśród innych.

Szkolna Akademia Kultury zaprasza wszystkich , którzy mają ochotę na ciekawe spotkania, we wtorki 15.30

Niektóre z rezultatów naszych rozmów będzie można śledzić na stronie ZSH pod hasłem „ Szkolna Akademia Kultury”


poniedziałek, 3 listopada 2014

Na spotkaniach Szkolnej Akademii Kultury poruszaliśmy tematy dot. przyjaznej i niedobrej atmosfery w miejscach, gdzie przebywamy najczęściej, gdzie spędzamy dużo czasu : domu, szkole, klubie sportowym i grupie towarzyskiej.
Tym , którzy zastanawiają się nad  podobnymi problemami, polecam poniższy tekst.
Opiekun SZAK, Jolanta Strzyżewicz

 Łagodząc obyczaje.

„Osoba pozytywna” mówimy nieraz i mamy na myśli kogoś, kto swymi cechami, zachowaniem dobrze na nas działa i chcemy z nim przebywać. Czujemy się w obecności tej osoby ważni, bezpieczni, może lepsi niż na co dzień. Dowiadujemy się pewnych rzeczy, które dobrze na nas oddziaływają, czynią naszą przestrzeń przyjazną. Może osoba ta nas wspiera, może tylko z uwagą nas wysłucha.

Jeśli jest odwrotnie, mamy odczucia, że ktoś nami manipuluje, wykorzystuje naszą obecność, żeby pokazać się w lepszym świetle, UNIKAJMY go. Jeśli jest złośliwy lub po prostu głupi i widzi świat krzywo, w swojej nierealnej rzeczywistości, zostawmy go samemu sobie.

Niewiele możemy zrobić z taką personą, która zarzucając innym wady, swoich nie widzi, a zwrócenie uwagi wywołuje opór, gniew i wrogość. Zostawmy taką osobę, niech radzi sobie sama, bo inaczej toksyczne, wrogie elementy staną się i naszą naturą.

KULTURALNY CZŁOWIEK , to także ten, kto wsłuchuje się w sygnały płynące od innych i koryguje swoje zachowanie tak, by nie być uciążliwym dla otoczenia. I jeśli jest się dorosłym, a za takiego uważa się każdą osobę powyżej 18 roku życia, to należy brać odpowiedzialność za swoje czyny. I nic nas z tego nie może zwolnić.

Szukajmy więc, wokół siebie takich ludzi, którzy są pozytywni, bo jeśli my będziemy zbudowani dobra atmosferą, możemy promieniować wokół mądrą, przyjazną energią.


I świat staje się wtedy lepszy!
Jolanta Strzyżewicz



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz