Szkolna Akademia Kultury

Dobre maniery to po prostu wybrana droga życia. Chcąc osiągnąć sukces w życiu osobistym lub zawodowym lepiej nie lekceważyć zasad, norm, obyczajów bo szybko okaże się, że nie pasujemy do „ towarzystwa” lub „ zespołu”. Jeśli mamy uwewnętrznione zasady właściwego zachowania , potrafimy elastycznie stosować je w różnych sytuacjach, w których się znajdziemy. Savoir Vivre nie jest wówczas zbiorem sztywnych reguł, ale sztuką wyrażania swojej osobowości . Luksus bycia sobą jest wtedy, gdy ze swobodą, naturalnie i bez stresu potrafimy znaleźć się wśród innych.

Szkolna Akademia Kultury zaprasza wszystkich , którzy mają ochotę na ciekawe spotkania, we wtorki 15.30

Niektóre z rezultatów naszych rozmów będzie można śledzić na stronie ZSH pod hasłem „ Szkolna Akademia Kultury”


piątek, 19 kwietnia 2013

SAVOIR VIVRE w dziedzinie ubioru


Sposób ubierania mówi nam dużo o człowieku. Jest nawet takie przysłowie „ Jak cię widzą , tak cię piszą”. Jest więc rzeczą oczywistą , że w tak ważnej dziedzinie obowiązują pewne zasady.
Podstawową regułą jest wybór takiego stroju, który w danej sytuacji nie wzbudzałby nadmiernego zainteresowania otoczenia.   
SZOKOWANIE STROJEM UCHODZI TYLKO ARTYSTOM!!!
Właściwie ubrana osoba, swoim wyglądem nie wywołuje także niesmaku, niechęci i dwuznaczności.
Poza tym, strój wybrany poprawnie na daną okazję, jest potwierdzeniem znajomości dobrych manier i świadczy o kulturze danej osoby.
Sprawą dobrego smaku jest wyczucie jaki strój powinniśmy włożyć aby nas nie ośmieszał, a wręcz przeciwnie , pozytywnie wspierał nasz wizerunek. 
Strój powinien być harmonijnie dobrany do naszej sylwetki, wyrażać naszą osobowość i przede wszystkim pasować do okoliczności i miejsca w jakich się znajdujemy.
Nie włożymy sukni wieczorowej gdy idziemy do pracy w biurze. Na balu nie wystąpimy jeśli nie posiadamy odpowiednio strojnej sukienki- kobiety a ciemnego garnituru – mężczyźni. Jeśli impreza odbywa się w ogrodzie , w ciągu dnia, mężczyzna może być w jasnym garniturze, itd., itd. To jedynie oczywiste przykłady. Jak zwykle tajemnice dobrego stylu tkwią w szczegółach. Np. szkoła, czy jest miejscem na swobodę ubioru, zarówno dla uczniów jaki i nauczycieli? Czy każdy z nich może dowolnie wyrażać strojem swoją indywidualność? Młodzi ludzie przecież chętnie podkreślają swoim strojem niezależność, wrażliwość na modę, przynależność do danej grupy , status społeczny lub po prostu własne wyczucie estetyki.
Jest na to zgoda  zasad savoir vivre,  pod warunkiem ,że przestrzegane są reguły nadrzędne. Zgodnie z nimi,  SZKOŁA to miejsce oficjalne o charakterze urzędowym a  nauczyciel jest urzędnikiem państwowym. W szkole , nauczycieli i uczniów obowiązuje ten sam dress-code.
Są szkoły, gdzie stosuje się mundurki zakrywające „ prywatny” strój i wówczas sprawa jest łatwiejsza, chociaż i tu występują pewne zasady. W pozostałych wypadkach, młodzi ludzie mogą mieć więcej dylematów. Pamiętać trzeba że szkoła to instytucja, która ma wyraźnie określone zadania: umożliwić zdobycie konkretnej wiedzy  i umiejętności, w tym także radzenia sobie w życiu i poprawnego zachowania w społeczeństwie.
Oto kilka wskazówek ułatwiających bycie  osobą kulturalną.
  1. Strój powinien być zawsze schludny i czysty
  2. Wykluczone są ubrania zbytnio odsłaniające ciało: duże dekolty, gołe ramiona, brzuch i zbyt krótka spódniczka.
  3. Ubranie codzienne do szkoły, powinno być jak najbardziej zbliżone do klasycznego tj. proste w formie bez względu na to czy dotyczy uczniów czy nauczycieli. Np. kostium, garnitur, spodnie + bluzka - dla kobiet, spodnie + koszula+ sweter  - dla mężczyzn.
  4. Ekstrawagancki  nieco styl np. „ opuszczone” w pasie lub kroku spodnie są dopuszczalne jako  szkolne ubranie, ale tylko dla młodzieży i w przypadku zwykłego dnia szkolnego, nigdy z okazji uroczystości i wyjątkowych wydarzeń szkolnych.
  5. Szkolne święta, uroczyste wydarzenie, takie jak egzaminy maturalne i zawodowe, uroczyste zakończenia roku lub szkoły, akademie, wymagają szczególnego stroju. Właściwym będzie strój elegancki: prosty w  formie i o starannym kroju oraz  przede wszystkim skromny.
  6. Aby strój podkreślał wyjątkowy charakter wydarzenia, powinien być w  kolorach: czarnym, szarym, granatowym i brązowym.
  7. Elegancki strój to także właściwe buty. Wysokie obcasy u kobiet są ładne tylko wtedy gdy właścicielka umie w nich chodzić . W inny przypadku są ośmieszające ! Męskie byty, na taką okazję to buty klasyczne, w ciemnych kolorach dobrane do garnituru lub spodni. Nigdy nie są to buty o kroju i stylu sportowym, nawet jeśli jest na nie wyjątkowa moda. Bycie kulturalnym, oznacza zachowanie powściągliwe a nie tylko podążanie za modą.
  8. Na specjalnych uroczystościach powinna obowiązywać elegancja, dlatego zbyt obcisłe stroje, odsłonięte ciało i ekstrawagancja w zastosowanych kolorach i fasonach jest niewłaściwa i źle świadczy o osobie, która jest tak ubrana.
  9. Dodatkiem do właściwego stroju jest zawsze: czystość ciała, zadbane dłonie i dyskretne użycie wód toaletowych lub perfum.
Moja rada: Jeśli nie jesteście pewni czy wasz  gust i styl jest wyrobiony, czy dobrze dobraliście  strój na wyjątkową szkolną uroczystość, pokażcie się koleżance, koledze, poproście o pomoc kogoś doświadczonego. Ufajcie sobie tylko wtedy, gdy wasz strój zbliżony jest do klasycznego. 

Udanych szkolnych spotkań życzy      Szkolna  Akademia  Kultury

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz